woochon.com

Just another WordPress site

Pasifik

ABD dışişleri bakanı Pohnpei’yi ziyaret edecek

Kayıt etmek
Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 5 Ağustos’ta Pohnpei’yi ziyaret edecek. ABD Dışişleri Bakanı tarafından Mikronezya Federal Devletleri’ne ilk ziyaret olacak.

Pompeo’nun yeni seçilen FSM Başkanı David Panuelo, Marshall Adaları Cumhuriyeti Başkanı Hilda Heine ve Palau Cumhuriyeti Başkanı Thomas Remengesau Jr. ile buluşması planlanıyor.

Serbestçe bağlantılı devletlerin üç cumhurbaşkanı, Başkan Donald Trump ve Pompeo ile görüşmek üzere Mayıs ayında Beyaz Saray’daydı.

Bu toplantıdan sonra, kısmen: “Eşsiz, tarihi ve özel ilişkilerimizi tanıyor, refahı destekleme konusundaki yakın işbirliğimizi sürdürmeye karar vererek ülkelerimizin Özgür Örgütlenme Kompaktlarına yönelik taahhütlerini teyit ederek ortak bir bildiri yayınladık. , güvenlik ve hukukun üstünlüğü. ”

FAS liderleriyle yapılan bu üst düzey diplomatik toplantılar, bölge genelinde artan Çin etkisine karşı çaba göstermek amacıyla Mikronezya’ya yapılan yeni ABD ilgisinin bir parçası olarak görülüyor.

Pohnpei’de Pompeo, Kolonia’daki ABD elçiliğinin personeli ve aile üyeleriyle de görüşecek ve ABD silahlı kuvvetlerinde görev yapan FSM vatandaşlarının fedakarlıklarını onurlandırmak için bir çelenk bırakacak.

Pompeo, 30 Temmuz’da başlayacak olan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği toplantısına ve Aşağı Mekong Girişimi toplantısına başkanlık edecek olan Bangkok, Tayland’da başlayacak olan Pasifik ve Güneydoğu Asya ülkeleri turunda.

Daha sonra, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile bir araya geleceği Avustralya’ya gitmesi ve ABD-Avustralya ittifakını güçlendirmeyi amaçlayan Avustralyalı mevkidaşlarıyla görüşmeleri için yeni atanan ABD Savunma Bakanı Mark Esper’e katılması planlanıyor.

Pompeo, Pohnpei’den 6 Ağustos’ta Washington, D.C.’ye uçması için ayrıldı.

 

Leave a Reply