Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Guam Haberleri

Aile anne, kurtulan, eğitim öncüsü hatırlar

Annesi 7, büyükannesi 36, 74 büyük torun ve 8 büyük torun ile Franquez “hepimizi şekillendirdi” dedi. “Bir kadın olarak, bir insan olarak sahip olduğu güç için onu hatırlayacağını söyledi. Son ölmekte olan gününe kadar, hala ellerini sıkıyordu. ”

30 Eylül 1920’de Agana’da doğan Franquez, Guam’daki savaş öncesi dönemde 11 çocuğun en küçük ikinci çocuğu olarak büyüdü. Bir çiftçi olan babası, gençken öldükten sonra, Franquez ve kız kardeşi Olympia’nın eğitim alması için çalışan annesi ve ağabeyi tarafından büyütüldü.

Franquez, Guam’daki ilk özel eğitim öğretmenlerinden biri olmaya devam etti, kızını Julie Perez söyledi.

‘Annem her zaman yardım etmek istiyordu’

“Adadan ayrılma ve özel eğitim öğretmeni olma fırsatı verildi. Bu onun tutkusuydu, “dedi. Tamuning İlköğretim Okulu’ndaki annesinin hepsi bir odada 12. sınıf öğrencilerini ilk öğrettiğini hatırlayan Perez.

Aile anne, kurtulan, eğitim öncüsü hatırlar
TARİH ÖĞRETMENİ: Elyssa Santos, merkez, Francisca Q. Franquez’in torunu ve Guam Üniversitesi’nde tarih öğretmeni. Norman M. Taruc / Guam Günlük Gönderi

“Küçük kırmızı okul evi gibiydi” dedi.

Franquez daha sonra Chief Brodie İlköğretim Okulu ilk yaz okulu programını yürüttü ve daha sonra Guam Rehabilitasyon Merkezi’nde çalıştı.

“Annem her zaman dezavantajlı olanlara yardım etmek istiyordu. Özel ihtiyaçları olan çocuklara nasıl öğretileceği hakkında gerçekten daha fazla şey öğrenmek istedi ”dedi.

Eğitimi aile hayatının temel taşı haline getirdi

Franquez, kariyerinde iddialı olan, Guam Üniversitesi’nden Eğitimde Öncü Ödülü ve Onur Onur Ödülü ile tanınıyordu, ancak Perez ailesinin de ilk geldiğini söyledi.

Franquez, özünde bir öğretmendi ve eğitimi ailesini nasıl büyütdüğü konusunda bir temel taşı yaptı.

Aile anne, kurtulan, eğitim öncüsü hatırlar
KURULU BECERİLER: Kayleen Franquez, büyükannesine ebeveynlik becerilerini ve içindeki zihinsel sertliği aşılama konusunda kredi verir. Norman M. Taruc / Guam Günlük Gönderi

“Ben bir öğretmenim ama eve geldiğimde şapkamı kapatıyorum. Annem şapkasını asmadı, “dedi Perez.

Annesinin ona öğrettiği en önemli derslerden biri “sadece her zaman elinden gelenin en iyisini yap ve asla pes etmemek” idi.

Franquez’in torunu Kayleen Franquez, büyükannesinin rehberliğinin hayatını şekillendirdiğini söyledi.

“Zordu. Sert bir bayandı. Onun için olmasaydım, nasıl anne olacağımı bilemezdim. Bence hepimiz yapıyoruz, bence hepimiz bize öğrettiği bir şey taşıyoruz. ”

Sevilen müzik ve şarkı

Aile anne, kurtulan, eğitim öncüsü hatırlar
YÜKSEK ÖĞRENME: Francisca Q’nun torunu Franchesca Franquez, Franquez, Guam Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisi. Norman M. Taruc / Guam Günlük Gönderi

Françoca Franquez, doktor olmayı planlayan UOG’da birinci sınıf öğrencisi Franquez, “Grammy” olarak adlandırdığı büyük büyükannesine yazım ve dilbilgisi ötesinde dersler verdiğini söyledi.

“Ondan çok fazla şey hatırladım. Bana çok şey öğretti. Bana, “sahip olduğun şeyler için minnettar olmak ve daima çok çalışmak için beni kışkırttı. Onun tanıdığım en güçlü insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Karşılaştığı her insana hayatlarına da dokundu ”dedi.

Franquez’in büyük torunlarından 21 yaşındaki Heather Garrido, müziği ve şarkı söylemeyi ne kadar sevdiğini hatırladığını söyledi.

“Hepimizi bir araya getirir, bize birer kağıt parçası verir ve şarkı söylememizi istediğimiz şarkıyı söylettirirdi. Bana asla kendimden korkmam gerektiğini hissettirmedi. Selam Bonita, sen çok seksisin! ‘

Sanat ve eğitime ilgi artmıştır

Garrido, kültüre ve dokumaya olan ilgisinin Franquez’in CHamoru’daki ifadelerini öğretmesinden kaynaklandığını söyledi.

Franquez’in eğitime olan sevgisi, UOG’da Guam tarihini öğreten 26 yaşındaki torunu Elyssa Santos’a da verildi.

Aile anne, kurtulan, eğitim öncüsü hatırlar
BÜYÜK GRANDDAUGHTER: Heather Garrido, Francisca Q. Franquez’in torunudur. Norman M. Taruc / Guam Günlük Gönderi

Santos, “Bu tutku, hayatın başlarında onunla konuşmam nedeniyle başladı” dedi.

Franquez’in mizah anlayışı en çok hatırlayacağı bir şey.

Santos, “O bir karakterdi” dedi. “Çok alaycıydı. Seni güldürmek için bu ince şeyleri yapardı. O bir şakacıydı. ”

 

Leave a Reply