Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Avustralya ve Solomons güvenlik anlaşması imzaladı

Kayıt etmek
Avustralya ve Solomon Adaları yeni bir güvenlik anlaşması imzaladı – Solomons’un başbakanının “toz toplayacağını” ve asla kullanılmayacağını umuyor.

Avustralya’da bir hafta süren ziyaret için Solomon Adaları’nın başbakanı Manasseh Sogavare, Pazartesi günü Avustralya başbakanı Malcolm Turnbull ile imzaladığı ikili güvenlik anlaşmasının, sivil hukuk durumunda Avustralya’nın güvenlik güçlerinin hızla konuşlandırılmasını sağlayacağını söyledi. Solomons’ta 2000’li yılların başlarında görülen türden etnik huzursuzluk.

Sogavare Pazartesi günü, “eğer Süleyman Adaları 2000’li yıllarda olana geri dönerse“ güvenlik anlaşması “tam da olsa” dedi.

“Ancak anlaşmanın toz toplamasını sağlamaya kararlıyız. Ülkenin bu şekilde aşağı inmesine izin vermeyeceğiz. Anlaşma, 2000’lerde olduğumuz bir duruma geri dönersek Avustralya’nın geri gelip bize yardım edeceği hakkında. ”

Acil durumlar

Turnbull parlamentoya yaptığı açıklamada, “Solomon Adaları hükümetinin talebi üzerine güvenlik veya insani yardım sağlamak için savunma, sivil ve sivil personelin acil durumlarda operasyonel olarak konuşlandırılmasını sağlayacak” dedi.

Sogavare, ülkeyi 2003’ten bu yana iç savaşın eşiğinden geri çeken Solomon Adaları’ndaki 3 milyar dolarlık Bölgesel Yardım Misyonu olan 14 yıl RAMSI üzerindeki huzursuz desteğinden dolayı ülkeye teşekkür ettiğini söyledi.

Solomons’da bilindiği üzere “Gerilimler”, 1998-2003 yılları arasında Guadalcanal Adası ve yakındaki Malaitalı militanların toprak, iş ve ekonomik kalkınma için savaştıkları etnik şiddeti artırırken görüyorlardı. İki yüz insan öldürüldü, yüzlerce kişi dövüldü ve işkence gördü, cinsel şiddet yaygınlaştı ve binlerce insan evlerinden alındı.

2003 yılında, çöküşün eşiğindeki Solononlarla, hükümet resmen bölgesel komşularından yardım istedi.

Polis varlığı

RAMSI resmen sona erdiğinde, bu yılın Haziran ayına kadar 14 yıldan fazla bir süre içinde 7.200’den fazla Avustralya askeri ve 1.700 polis Solomons’ta görev yaptı. 2006’daki seçim protestoları sırasında iki Avustralyalı öldü ve 30’dan fazla polis yaralandı.

 

Leave a Reply