Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Bangladeş, Myanmar’dan Rohingya’ya feribot seferleri yapıyor

Kayıt etmek
SHAH PORIR DWIP, Bangladeş – Bangladeşli yetkililer, Rohingya Müslümanlarını Myanmar’da şiddetten kaçıran 20 kadar tekneyi imha ederek kaçakçıları ülkeye metamfetamin getirmek için büyük göçü kullanmakla suçladı.

Mülteciler, Reuters’e, sınır muhafızlarının, salı gecesi, Bangladeş’in güney ucundaki gemilerin yerel halk tarafından parçalara ayrılmasından önce Şah Porir Dwip’e inerken yolcuları ve mürettebatı dövdüklerini ve tutukladıklarını söyledi.

Yerel Sınır Muhafızları Bangladeş (BGB) Komutanı Albay Ariful İslam, dayakların olduğunu reddetti ve eylemin insan kaçakçılığı ve yerel olarak “ya ba” olarak bilinen bir ilaç olan metamfetamin kaçakçılığı konusunda bir engel olduğunu söyledi.

Reuters’e, “Tekneler olması gerekmeyen yolcu taşımayı deniyorlar” dedi.

Tekne düzenleyicilerini, Bangladeş’e kısa bir yolculuk için onları tahsil ederek yoksul Rohingyas’lardan istifade etmekle suçladı. Bazı yolcular Reuters’e, yolculuk için her birinin 10.000 Bangladeşli taka (123 $) ödediklerini, ancak diğerleri serbest yolculuk yaptıklarını söyledi.

Yarım milyondan fazla Rohingya Müslümanı, Bangladeş’e ağırlıklı olarak Budist Myanmar’dan geldi, çünkü silahlı kuvvetleri Birleşmiş Milletler yetkililerinin “etnik temizlik” olarak nitelendirdiği bir karşı saldırı ile 25 Ağustos’taki militanların saldırılarına yanıt verdi.

Dört yolcu Reuters’e gemide uyuşturucu görmediklerini söylerken, Albay İslam, sınır muhafızlarının Salı gecesi su içinde çok fazla uyuşturucu bulduğunu söyledi.

“Belki de gemiden ayrılmadan önce taşıyıcıyı düşürmüş” dedi.

Balyozlarla Paramparça

 

Leave a Reply