Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Batı Papuans bağımsızlık için oy istedi

Endonezya hükümeti tarafından yasaklanan ancak 1,8 milyon Batı Papua’nın imzasını taşıyan, itiraz edilen eyalet nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının imzalarını içeren bir dilekçe, Birleşmiş Milletlere bağımsızlık konusunda serbest oy kullanma talebiyle sunuldu.

Sürgün edilen Batı Papuan bağımsızlık kampanyası Benny Wenda, BM’nin dekolonizasyon komitesine, kendi kendini yöneten bölgeler olarak bilinen eski sömürgelerin bağımsızlığa doğru ilerlemesini izleyen organ olan bağlı dilekçeyi sundu.

Dilekçe, Endonezya hükümeti tarafından Papua ve Batı Papua eyaletlerinde yasaklandı ve ülke genelinde çevrimiçine kapatıldı, bu nedenle dilekçe sayfalarının “Papua’nın bir ucundan diğerine kaçak” olması gerekiyordu.

Bağımsızlık kampanyacıları, Papua’da 1963’ten beri Papua’yı (şimdi Papua ve Batı Papua’yı) kontrol eden Endonezya’ya karşı çıktıkları iddiasıyla hapsedildi ve işkence gördüğü iddiasıyla tutuklandı. Dilekçeyi imzalayanlar tutuklanma ve hapis cezası aldı.

“İnsanlar hayatlarını tehlikeye attılar, bazıları dövüldü, bazıları hapishanede kaldı. 50 yıl içinde bunu daha önce hiç yapmadık ve bunu gizlice düzenlemek zorunda kaldık ”dedi.

“İnsanlar onu köyler arasında taşımak, Papua’nın bir ucundan diğerine kaçırmak için istekliydiler, çünkü bu kampanya bizim için özgürlük mücadelemiz için çok önemli.”

Dilekçe, BM’den insan hakları ihlallerini soruşturmak için özel bir temsilci atamasını ve “West Papua’yı dekolonizasyon komitesi gündemine geri koymasını ve kendi kaderini tayin etme haklarının uluslararası denetimli bir oyla kabul edilmesini sağlamasını” istedi.

West Papua eskiden sömürgecilik komisyonunun gündemindeydi – bu sömürgecilik ve bağımsız kurallara doğru ilerlemeyi izliyor – ancak 1963’te kaldırıldı.

Wenda, West Papua’nın referandumunun “zaten gerçekleştiğini” ve dilekçenin insanların bağımsızlık arzusunun bir tezahürü olduğunu hissettiğini söyledi.

“İnsanlar çoktan seçti, dilekçeleri kanlarıyla ve parmak izleriyle imzaladı. İyimseriz, kendimize güveniyoruz, birkaç yıl içinde ilerleme kaydedeceğimizden eminim. Bu sadece aktivist bir mesele değil; bu, hükümet seviyesine, diplomatik seviyeye, Birleşmiş Milletlere kadar yükseldi. ”

 

Leave a Reply