Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Çalışma: Marshaobyl’de Çernobil’den çok daha yüksek radyoaktivite

“Ancak, bu adreslenene kadar insanlar Rongelap’ta yaşamamalı.”

– Ivana Nikolic Hughes, araştırma çalışmasının ortak yazarı

Gezegendeki en radyoaktif manzaraları düşünün ve Çernobil ve Fukuşima isimleri akla gelebilir.

Ancak Pazartesi günü yayınlanan araştırmalar, ABD’nin Soğuk Savaş sırasında 67 nükleer test gerçekleştirdiği Orta Pasifik’teki Marshall Adaları’nın bir kısmının listeye eklenmesi gerektiğini gösteriyor.

Hakemli bir çalışmada, Columbia Üniversitesi araştırmacıları Marshall Adaları’nın dört adasındaki toprağın Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallerinin yakınında bulunanları büyük ölçüde aşan nükleer izotop konsantrasyonları içerdiğini bildirmiştir. Bir adada, bu seviyelerin 1000 kat daha yüksek olduğu rapor edildi.

Adaların dördü de şu anda ıssız ve dörtlünün üçü – Bikini, Enjebi ve Runit – nükleer testlerin yapıldığı yerlerde gözetim altında. Ancak adalardan biri, bir dönümden daha az ölçüm yapan Naen, yaklaşık 100 mil uzaklıktaki Rongelap atolündedir.

Araştırmacılar, Naen’de plütonyum-238 konsantrasyonlarını buldular ve adanın rapor edilmemiş bir çöplük olarak kullanılması olasılığını arttırdılar. Plütonyum-238 nükleer atıklarla ilişkili olan ve genellikle serpinti ile ilişkili olmayan bir radyoizotoptur, dedi, araştırmanın yazarlarından biri olan ve Columbia’daki bir kimya profesörü Ivana Nikolic Hughes.

Takımın bu izotopu tespit ettiği diğer tek yer ise Amerika Birleşik Devletleri’nin, sızan bir beton kubbe altında bomba testinden nükleer atıklar aldığı Runit’teydi.

Halkı nükleer teknoloji konusunda eğitmeye adanmış çok disiplinli bir program olan 1 Proje’ye eşlik eden Nikoliç Hughes, “Naen’e atılmanın ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz” dedi. “Ancak, bu adreslenene kadar insanlar Rongelap’ta yaşamamalı.”

Reigniting tartışma

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan sonuçlar, ABD hükümetinin Marshall Adaları’ndaki sakinlerinin sağlığını izleyen ve yerlilerin radyoaktiviteden çok az risk aldığına dair güvencelerini yeniden gözden geçirdi.

Bazı araştırmacılar Rongelap’in yeniden yerleşim için güvenli olduğunu açıkladı. Ancak, Columbia araştırması, insanların Naen ve Bikini’nin bulunduğu Rongelap veya Bikini atolls’e geri dönmediklerini, bazı bölgeler daha iyice temizlenene kadar önermektedir. Runit ve Enjebi’nin bulunduğu 600’den fazla kişi zaten Enewetak atoll bölgesine döndü.

Rongelap atoll belediye başkanı James Matayoshi, “Naen’de ne tüketildiğinden ve hangi seviyede tüketildiğinden endişe duyuyoruz” dedi. İnsanların Naen’den yiyecek toplama fikrinden ve çevresindeki adalardan hoşlanmadığını, çünkü seçmenlerinin sağlığı için ne tür bir risk oluşturduğunu bilmiyor.

 

Leave a Reply