Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Fiji köylüleri, yükselen denizlere karşı yarışta mangrov bitkileri

SUVA – Çamurlu bir plajda, göz kamaştırıcı Fijian güneşinin altında, Suva’nın başkenti Laucala Körfezi kıyılarında yaşayan köylüler, tatilciler ve yerliler arasındaki mesafeden okyanusta yüzerken dikkatlice mangrov fideleri diktiler.

Jim Tuimoce ve küçük Korova topluluğu için bir hobi olarak başlayan şey, onları yükselen denizlerin etkilerinden korumak ve yaşam tarzlarını korumak için ciddi bir girişim haline geldi.

Pasifik Adası ülkesi, yükselen denizlere yatkın olan 300 düşük yatılı adası ile iklim değişikliğine karşı özellikle savunmasız görünüyor.

Bu toprak köyünde hala balık tutmak için geleneksel kanoları kullanan yedi ailenin yanında yaşayan 28 yaşındaki Tuimoce, “Toprak, son 20 yılda yıkıldı. Toprakları daha fazla aşınmadan korumak için buraya mangrov ekiyoruz” dedi.

Mangrovlara olan küresel ilgi, iklim değişikliğinin temel etmenlerinden biri olan atmosferik karbonu absorbe etmedeki etkililiğinden, balıkçılığın korunmasına ve kıyı erozyonuna karşı korunmasına olan etkilerinden dolayı artmıştır.

Uzmanlar, gelişen mangrov ekosistemlerinin diğer tropik ormanların çoğundan iki ila dört kat daha fazla karbon depolayabildiğini ve kıyıdaki erozyonu yavaşlatan ve toplulukları tsunamilere ve fırtına dalgalanmalarına karşı koruyarak atmosferdeki gezegen ısınan gazları azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

17 yıldan uzun bir süredir mangrov araştırması yapan Güney Pasifik Üniversitesi’nden bir profesör olan mangrov uzmanı Joeli Veitayaki, “mangrov, dalgaları idare etmeye uyarlanmıştır.

Eğitime yardımcı olan Veitayaki, “Dalgaların günlük hareketine dayanabilen ve kıyı bölgelerine adapte olan tek bitkidir. Bu yüzden çok önemlidir. Eğer orada olmazlarsa, en azından onları yerleştirmeyi denemeliyiz” dedi. Korova gibi kıyı toplulukları bitkinin faydası hakkında.

‘Fiyatı biz ödüyoruz’

Mangrov kökleri ağı su akışını yavaşlatıyor, bu da taşma riskinin azaldığı anlamına geliyor.

Veitayaki, mangrovların aynı zamanda kaplumbağalar, yengeçler, ıstakozlar ve balıklar gibi vahşi yaşamı da çektiğini söyledi – bir şey Tuimoce ve topluluğu, on yıldan uzun bir süre önce mangrov alanını temizlediklerinde daha fazla balık kanosu için yol açtıklarını bilmek isterler.

“Mangrovları kestik ve şimdi bedelini ödüyoruz. Burada yengeçler ve balık yemeden önce, ama şimdi gittiler” dedi küresel haklar grubu CIVICUS tarafından düzenlenen bir konferansın bir parçası olarak köyünü ziyaret eden küçük bir gruba ve Pasifik Adaları Birliği Hükümet Dışı Örgütü.

 

Leave a Reply