Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Guam Haberleri

GWHS öğrencileri temizliğe yardımcı olur, duvar için Mangilao duvarını hazırlar

HONG KONG – Hong Kong’da Şükran Günü gecesi rüzgarda çırpınan Amerikan bayrakları, binlerce kişi ABD Başkanı’nın Hong Kong’da yasadışı olarak kabul edilen ve Donald Donald Trump tarafından imzalanan insan haklarını destekleyen iki faturasının kabulü üzerine toplandı.

Bir adam “Yıldız Yaylı Afiş” dediğinde, bir cep telefonu meşalesi kentin finans bölgesindeki ışıltılı gökdelenler arasındaki boşlukları aydınlattı. Kalabalık protesto sloganını taşıyan pankartlar salladı: “Hong Kong’u kurtar, zamanımızın devrimi.”

Hong Kong’daki Lingnan Üniversitesi’nde siyaset profesörü olan Wong Yiu-Chung, karısı ile birlikte katılan “Trump bize Şükran Günü hediyesi vermek istedi ve kabul etmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Wong, Trump’ın faturayı kendi çıkarları için imzaladığını söyledi. “Ama bazen çıkarlar çakışıyor” dedi. “Bu hareket bize çok umut veriyor.”

Trump Çarşamba günü Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasasını imzaladı ve Hong Kong’un ABD ile özel ticaret durumunu haklı çıkarmak için yeterli özerkliğe sahip olup olmadığına dair yıllık bir inceleme yaptı. Yarı özerk Çin toprakları bunun sonucunda ayrı yasal ve ekonomik sistemlere sahipti. İngiliz kolonisi olarak tarihinin.

Trump, “Bu faturaları Başkan Xi, Çin ve Hong Kong halkına saygısızlıktan çıkardım” dedi. “Çin ve Hong Kong’un Liderleri ve Temsilcilerinin, herkes için uzun vadeli barış ve refah sağlayacak farklılıklarını dostane bir şekilde çözebilecekleri umuduyla hareket ediyorlar.”

Yasa ayrıca Hong Kong’a karşı yaptırım çağrısında bulunuyor ve Çinli yetkililer Hong Kong’da insan haklarına zarar verdiğine karar verdi. Trump tarafından imzalanan ikinci tasarı, biber gazı, biber gazı, plastik mermi ve su topu da dahil olmak üzere isyan kontrol silahlarının Hong Kong’a ihraç edilmesini yasaklıyor.

Analistler, yeni yasaların çoğunlukla sembolik olduğunu ve yakın zamanda gerçekleşen yaptırımlara veya Hong Kong’un statüsünde bir değişikliğe neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Yasanın söylediklerinin çoğu gereksiz, diyor Hofstra Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Julian Ku, çünkü cumhurbaşkanının insan hakları suçlularına yönelik hedefli yaptırımlar uygulama yetkisi var. Yeni yasanın “uygulayacağını” söyleme konusunda daha güçlü bir dili var, ancak cumhurbaşkanı kimi suçlu olarak niteleyeceğini belirleme yetkisine sahip.

Ayrıca, bölge topraklarının yeterince özerk olmadığı kabul edilirse, eylemde tehdit edildiği gibi, Hong Kong’un ticaret ve yatırım statüsü ile ilgili acil değişiklikler olması muhtemel değildir.

Bu, Hong Kong’a, hukukun üstünlüğü, Çin’in belirsiz bir sisteme sahip olmayan dış yatırımcılarla bağlantı kurmasını sağlayan bir finans merkezi olarak dayanan anakara Çin’e zarar verecek – ancak ABD’ye ve Hong Kong’un çıkarlarına da zarar verecek.

Çin Hong Kong Çin Araştırmaları Merkezi Çin Üniversitesi’nden Profesör Willy Lam, “Günün sonunda, hem Pekin hem de Washington ve Hong Kong halkı, gümrük bölgesi ile ilgili statükoyu korumak istiyor” dedi.

Hong Kong Genel Müdürü Carrie Lam, polis komiseri veya anakara Çinli yetkilileri gibi kişilere yönelik yaptırımlar, ekonomiye zarar vermeden daha güçlü bir mesaj gönderebilir. Ancak Lam, Trump’ın ABD’nin Çin’deki bir ticaret anlaşmasını müzakere etme konusundaki ilgisinden dolayı peşinden koşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

 

Leave a Reply