Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Marshalls, G-7 liderlerini Pasifik’teki yasadışı avcılığı ele almaya çağırıyor

SUVA – Marshall Adaları, Kanada’dan, yıl sonuna kadar ilgili G-7 ve Pasifik Adası bakanları toplantısını, Pasifik’teki yasadışı avcılığı acilen tartışmak üzere toplamasını istedi.

Marshall Adaları Cumhurbaşkanı Hilda Heine geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Kanada’nın Quebec eyaletindeki G-7 toplantısında yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük yedi ve en gelişmiş ekonomisinin liderleriyle bir araya geldi.

“Balıkçılık, bizim ekonomik geleceğimizdir. Ancak Pasifik Adası bölgesi dünya orkinos stokunun yarısından fazlasını kontrol etse de, genel ekonomik faaliyetin sadece küçük bir kısmından faydalanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Genel olarak, her yıl 660 milyon dolarlık yasadışı balık avı sularımızda meydana geliyor – başkanlığımızın dörtte biri” dedi.

“Bu yasadışı balığın arkasındaki ülkeler de ceplerimizi ve senin ceplerini seçiyor.”

G-7 liderlerine, “Bizimki gibi küçük bir ekonomi için bu, hırsızlığın ötesinde. G-7’yi suçlulara karşı kararlı ve etkili adımlar atmaya davet ediyoruz.” Dedi.

Plastik yasağı çağrısı

Marshall Adaları lideri, G-7 ülkelerini Pasifik’in sularına ve kıyılarına saldıran tek kullanımlık ve deniz plastiklerini yasaklamaya çağırmak için müdahalesini de kullandı.

Küçük ada ülkesi ve artan sayıda Pasifik ülkesinin plastik alışveriş çantalarını zaten yasakladığını söyledi.

“Ama bu yeterli değil” dedi. “Hepimizi yavaşça boğan bir problem için küresel hareketi hızlandırmalıyız.”

 

Leave a Reply