Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Nalpini Vanuatu polis şefi olarak kaldırıldı

Kayıt etmek
Albert Nalpini
Albert Nalpini

VANUATU – Vanuatu Polis Komiseri Albert Nalpini kovuldu.

Başkan Obes Moses Tallis, Polis Teşkilatı’nın tavsiyesinde bulduğu ve İçişleri Bakanı Andrew Napuat’a danışarak, 16 Nisan’da Nalpini’nin kaldırılmasını emretti.

Tallis daha önce Nalpini’yi 19 Eylül 2018’de komisyonun tavsiyesi üzerine ve polisten sorumlu bakanla görüştükten sonra askıya aldı.

Nalpini, Eylül ayında askıya alınmasından bir yıl ve dört ay önce polis komisyoncusu olarak görev yapmıştı.

Kaynaklar, Vanuatu Daily Post’a Nalpini’nin görevden alınmasının ofisinde ciddi suistimallere dayandığını ve daha önce Polis Hizmeti Komisyonu aleyhinde bir dava açmaya çalıştığını ancak geçen ay Yüksek Mahkeme önünde dava açıldığını söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Baldwin Lonsdale, 2016’ya kadar çıkan mahkeme savaşlarının ardından 2017’de Nalpini’yi en üst polislik pozisyonuna atadı. O sırada Nalpini’yi, tüm güç üyelerinin birleşmesini ve güçteki disiplinin birleştirilmesine öncelik vermeye çağırdı.

Güç içindeki bölünmenin farkında olan Lonsdale, Nalpini’den konuyu ulusun lehine çözmesini ve halkın polise güvenini güvence altına almasını istedi.

Vekil komisyoncuları

Nalpini’nin atanmasından önce, polis komisyoncusu rolü neredeyse dört yıl boyunca beş oyunculuk komisyonu tarafından dolduruldu.

Komiser, yirmi yıl önce normal polis istihdamı ile kuvvete giren bir hukuk mezunu.

Vanuatu Mobil Gücü komutanı Robson Iavro şimdi oyunculuk polisi komisyoncusu.

Facebook
heyecan
E-posta
baskı

 

Leave a Reply