Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

PNG başbakanı, polis komiseri istifa etmeyi reddetti

Facebook
heyecan
E-posta
baskı
Kayıt etmek
PAPUA YENİ GİNE – Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O’Neill ve Polis Komiseri Gari Baki, Paul Paraka Avukatlarının efsanesi ışığında artan baskı yüzünden istifa etmeyi reddetti.

O’Neill, mesele mahkemeler önündeyken daha fazla yorum yapmayı reddederken, Baki görevlerini devretmeyeceğini söyledi. İttifak liderleri – Ulusal İttifak Partisi lideri Patrick Pruaitch, PNG Partisi lideri Belden Namah, Ulusal Parti lideri Kerenga Kua ve eski başbakan ve Moresby Kuzeybatı Milletvekili Sir Mekere Morauta – geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen ortak bir basın toplantısında aradılar.

O’Neill ve Baki hafta sonu bir kenara ya da istifa etmeyeceklerini söyleyerek tek cümle ifadeleri yayınladılar.

Anayasa Mahkemesi geçen Perşembe günü Başbakan O’Neill’ı tutuklamak için bir polis emri kalmasını emretti. Siparişten önce Baki, O’Neill’i polis merkezine bir röportaj için davet etmeden önce olayı inceleyeceğini söyledi.

İttifak’tan Patrick Pruaitch, başbakanın tutuklanmasındaki uzun süren gecikmenin, biri liderler diğeri sıradan Papua Yeni Gine’ler için olmak üzere iki kanun kümesi olduğu algısını güçlendirdiğini söyledi.

Yasal katlanmalar ve dönüşler

Muhalefet lideri olan Pruaitch, sürekli hukukun katlanıp döndüğünü, bağımsız devlete ve Papua Yeni Gine halkına ait bir ofis olan başbakanlık ofisini küçümsemediğini söyledi.

“Ben polis komiserini kanuna uymaya davet ediyorum ve polisin Anayasa’yı savunması gerekiyor.” Dedi.

Pruaitch, “Gari Baki’nin bütün destanla bir çıkar çatışması vardı ve şimdi kenara çekilmeli” ve iki komiser yardımcısı görev almalı.

Pruaitch, halkın devlet kurumlarına olan güvenini kaybettiğini ve polis komisyoncusu bir tutuklama emrinin uygulanmasında yasaları onaylamadığı için profesyonel ve kişisel bütünlüğünü kaybettiğini söyledi.

 

Leave a Reply