Woochon.com

Zevkle öğrendiğimiz i, asla unutmayacağız.

Pasifik

Yeni Zelanda, adalardan gelen iklim “mültecileri” vizesini kabul ediyor

Kayıt etmek
LONDRA – Yeni Zelanda, dünya liderlerinin Almanya’daki iklim görüşmelerini tamamladığı gibi, ülkenin yeni iklim değişikliği bakanı olarak yükselen deniz seviyesinden dolayı göç etmek zorunda kalan Pasifik Adalarına özel bir mülteci vizesi önerdiğini belirtti.

Alçakta yatan ve savunmasız Pasifik adalarında, kötüleşen fırtınalardan, deniz seviyesinden yükselme ve iklimden kaynaklanan diğer krizlerden kaçmak için kendi ülkelerinde hareket eden insanların sayısı hala nispeten küçüktür.

Ancak Yeni Zelanda gibi ülkeler iklim göçü bölgesel bir acil duruma dönüşmeden önce şimdi planlar yapıyor.

İklim bakanı James Shaw, “Gerçek bir soruna dönüşmeden önce bunun önüne geçmek istiyoruz … İşler o noktaya gelirse, Pasifik Ada ülkeleri ile bu saygın göç etme anlayışı hakkında bir diyalog başlatmak istiyoruz” dedi. , Yeni Zelanda’nın Yeşil Partisi’nin lideri.

Thomson Reuters Vakfı’na Fiji’nin ev sahipliği yaptığı Bonn’daki iklim konuşmalarıyla yaptığı telefon görüşmesinde Thomson Reuters Vakfı’na yaptığı açıklamada, “Seçeneklerden biri, iklim değişikliği nedeniyle göç etmek zorunda kalan insanlara izin verecek özel bir insani vizedir.” Dedi.

2014 yılında Yeni Zelandalı bir yargıç, kısmen iklim değişikliği ile ilgili insani gerekçelerle Tuvalu’dan bir aileye oturma izni verdi.

Shaw, “Bir vize fikri etrafında atılmamızın nedeni, yükselen denizler ve iklim değişikliği gibi çevresel koşullar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin ABD Mülteciler Sözleşmesi kapsamında sayılmamasıdır.” Dedi.

1951 tarihli ABD Mülteci Sözleşmesi, zulümden, savaşlardan ve çatışmalardan kaçanlara mülteci statüsü verir, ancak sığınma talebinde bulunma nedeni olarak iklim değişikliğini içermez.

Komşu Avustralya, Pasifik Adaları’nın iklim değişikliğiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için dört yıl boyunca 300 milyon Avustralya doları (226 milyon $) yatırım yapacağını, ancak benzer bir iklim göçü programı uygulama planında olmadığını belirtti.

Bir hükümet sözcüsü, Thomson Reuters Vakfı’na bir e-posta ile yaptığı açıklamada, “Mümkün olan en iyi yanıt, ilk müdahale olarak sınır ötesi yeniden yerleşim yerine etkin uyum ve iç tehcir” dedi.

Shaw, asıl önceliğin Pasifik Adalılarını kendi topluluklarında tutmak olduğunu kabul etti, bu da deniz seviyesinin yükselmesini önlemek için karbon emisyonlarını azaltmak anlamına geliyor.

Paris iklim anlaşması, bu yüzyılda fosil yakıt çağını sona erdirmek ve ısınmayı, sanayi öncesi zamanların üstünde, ideal olarak 1.5 C’nin üzerinde olan 2 derece Santigrat’ın (3.6 Fahrenheit) “çok altında” olarak sınırlandırmak için bir hedef belirledi.

Yeni Zelanda’nın yeni Başbakanı Jacinda Ardern iklim değişikliğiyle mücadeleyi en önemli önceliklerinden biri haline getirdi ve geçen ay ülkenin 2050 yılına kadar karbon ayak izini silmek için çalışmalarını sürdürdü.

 

Leave a Reply